Produkcja perfum

Produkcja perfum to wieloetapowy proces wymagający wielkiej precyzji i zachowania najwyższej higieny. Pozyskiwaniem wonnych olejków zajmowali się już starożytni Egipcjanie, a po nich kolejne pokolenia na przestrzeni epok. Obecnie perfumy pozyskuje się w specjalistycznych rozlewniach w oparciu o unikalne receptury i wysokogatunkowe składniki roślinne, zwierzęce i syntetyczne. W procesie tym istotny jest jednak nie tylko zapach, ale i jego oprawa, czyli dekoracyjny flakon i opakowanie, a także aspekt marketingowy.

Sprawdź, jak wygląda proces produkcyjny perfum, jakich składników się w nim używa oraz jak skomponować ich zapach i przygotować odpowiednie opakowanie.

Produkcja perfum na przestrzeni dziejów

Piękno perfum doceniano już w starożytności. Starożytni Egipcjanie stosowali wonne substancje podczas odprawiania rytuałów religijnych, a pozyskiwali je wyciskając oleje ręcznie z kwiatowych płatków. Dopiero Kleopatra zaczęła używać perfum w charakterze afrodyzjaka. Wonnych substancji używano też do nacierania ciała w łaźniach starożytnej Grecji. Ich czar odkryli też Arabowie, którzy zapoczątkowali produkcję perfum za pomocą destylacji alkoholowej.

W XVII i XVIII wieku we Francji intensywnie perfumowano peruki i ubrania, a także całe pomieszczenia, natomiast w XIX wieku nastąpił wyraźny przełom, gdyż wynaleziono wówczas metody syntetycznego pozyskiwania aromatu.

Obecnie produkcja perfum czerpie z technologii opracowanych na przestrzeni poprzednich epok, które udoskonalono i przeniesiono do wysoce wyspecjalizowanych i sterylnych rozlewni.

Produkcja perfum - proces produkcji profesjonalnej firmie?

Produkcja perfum w profesjonalnej rozlewni przebiega w ramach etapów o ściśle określonej kolejności. Po przyjęciu zamówienia od klienta specjaliści opracowują recepturę nowych perfum. Następnie testują składniki i odmierzają je w odpowiednich proporcjach.

Kolejnym etapem jest ich mieszanie, które odbywa się w reaktorze i z uwzględnieniem kolejności dodawania poszczególnych składników. Po wymieszaniu zapach roztworu wzmacnia się dodając utrwalacz. Następnie dodaje się również nośnik zapachu, czyli etanol, olejek lub wodę. Uzyskaną substancję barwi się na pożądany kolor i odstawia, aby dojrzała.

Gdy mikstura jest gotowa rozpoczyna się jej długotrwałe testowanie. Z racji właściwości perfum i zmienności ich zapachu w czasie etap ten może trwać nawet kwartał lub dłużej. Przetestowany i zaakceptowany zapach butelkuje się w sterylnych warunkach. Ostatnie etapy produkcji to kontrola jakości zabutelkowanych perfum, ich konfekcjonowanie i naklejenie na flakony etykiet i dekoracji.

Jakich składników zapachowych używa się podczas kompozycji perfum?

W produkcji perfum wykorzystuje się trzy rodzaje składników zapachowych różniących się pochodzeniem. Można podzielić je na składniki naturalne i sztuczne lub zastosować nieco bardziej szczegółowy podział, jak poniżej:

  • składniki roślinne – to wszelkiego rodzaju oleje roślinne pozyskiwane z kwiatów, pąków, nasion, żywic, kory drzew, owoców, i tak dalej;
  • składniki pochodzenia zwierzęcego – to wydzieliny niektórych gatunków zwierząt, takich jak kaszalot (ambra) czy piżmak (piżmo). Do składników pochodzenia zwierzęcego należy też miód pszczeli;
  • składniki syntetyczne – powstają w warunkach laboratoryjnych; coraz częściej zastępują drogie i trudne do pozyskania składniki zwierzęce. Przykładem takiej substancji jest tak zwane białe piżmo.

Destylacja, ekstrakcja czy maceracja perfum? Jakie są technologie pozyskiwania zapachu w produkcji perfum?

W produkcji perfum istnieje kilka różnorodnych technik pozyskiwania zapachu. Niektóre z nich, jak na przykład enfleurage, pochodzą z historycznie odległych czasów i dziś nie są już stosowane w masowej produkcji. Inne są stosunkowo nowym wynalazkiem w perfumeryjnym świecie i to je głównie wykorzystuje się w produkcji.

Najczęściej stosowane metody pozyskiwania zapachu do perfum to:

  • maceracja perfum – technika ta polega na moczeniu materiału w wodzie w temperaturze pokojowej, w wyniku czego ciecz pochłania jego składniki odpowiedzialne za zapach;
  • destylacja na mokro lub na sucho;
  • ekstrakcja – polegająca na wytrącaniu zapachu za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika;
  • tłoczenie na zimno olejku z materiału zapachowego;
  • syntetyczne metody pozyskiwania zapachu w specjalnych pracowniach.

Jak komponuje się zapach perfum?

Aby skomponować efektowny zapach nie wystarczy połączyć kilku wonnych składników. Kompozycja aromatu to dość złożony proces, w którym należy uwzględnić intensywność, szybkość ulatniania się i charakter poszczególnych nut zapachowych, zwanych też akordami. Akordy ujawniają swą barwę po różnym czasie od aplikacji perfum, nosząc jednak ślady pozostałych składników, dlatego też ważne jest, aby kompozycja nie była zbyt urozmaicona. Nuty powinny wzajemnie się pogłębiać i dobrze ze sobą harmonizować. Pozwala na to wybór składników o podobnym zapachu.

Ważne jest też zaplanowanie bukietu perfum pod kątem kolejności ich ujawniania się. Z punktu widzenia producenta i sprzedawcy zapachu, aby zwiększyć szansę skłonienia potencjalnego klienta do zakupu, należy nakierować na grupę docelową zwłaszcza nutę głowy. To ona wywiera pierwsze wrażenie i jest odczuwalna przez pierwszych kilkanaście minut do pół godziny, może więc mieć decydujący wpływ na decyzję o kupnie produktu.

Pozostałe zapachy należy dobrać w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniały, nie zaś konkurowały ze sobą.

Jakich dodatkowych składników używa się w perfumach?

W produkcji perfum oprócz substancji zapachowych stosuje się również dodatkowe składniki, które wzbogacają ich właściwości i przedłużają okres przydatności. Należą do nich między innymi filtr UV, który zapobiega utracie koloru w barwionych perfumach. Często stosowanym składnikiem jest też antyoksydant, którym może być na przykład BHT. Jego zadaniem jest zapobiegać utlenianiu się oleju. To bardzo istotny składnik dla jakości perfum, gdyż zatrzymanie właściwości oleju przedłuża trwałość zapachu.

Jak tworzy się opakowanie i flakon perfum?

Ważnym etapem produkcji perfum jako całościowego produktu jest projekt buteleczki i opakowania. Zapach, butelka i pudełeczko powinny stanowić spójną całość, aby zapewnić konsumentowi harmonijne doznanie.

Przemyślany projekt istotny jest nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale też swej funkcjonalności. Tak jak olejki je tworzące, perfumy zachowują swe właściwości dłużej, gdy są przechowywane w ciemnych pojemnikach. Dlatego też najkorzystniej jest wybierać na flakony szkło koloryzowane. Projektując wygląd oprawy produktu, warto rozważyć również dodatki takie jak dekoracyjne chwosty czy połyskujące zawieszki, a także efektowne nakrętki.

Wreszcie, należy zadbać o odpowiedni projekt graficzny etykiety, gdyż poza funkcją informacyjną pełni ona również rolę dekoracji. Planując jej wygląd, należy jednak uważać, aby nie przytłoczyć ozdobnymi elementami najważniejszego komunikatu, jakim jest logo producenta. Zwykle jest ono wyraźnie wyeksponowane, gdyż często decyduje ono o zakupie danego produktu.

Dlaczego warto produkować perfumy z profesjonalną firmą?

Produkcja perfum w profesjonalnej rozlewni to doskonała opcja dla wszystkich, którzy pragną dostarczyć swoim klientom czy partnerom biznesowym wysokiej jakości perfum, wód toaletowych czy wód perfumowanych. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy może przynieść szereg korzyści:

  • gwarancja sterylności na każdym etapie procesu, czego efektem są wysokiej jakości perfumy wolne od szkodliwych zanieczyszczeń,
  • dłuższy okres przydatności perfum,
  • pewność spójności zapachu, kreacji graficznej perfum i ich opakowania,
  • spójność wszystkich elementów ze strategią marketingową właściciela marki,
  • oryginalne receptury opracowane przez doświadczonych specjalistów,
  • pełna dokumentacja produktu,
  • wysokiej jakości składniki i trwałość zapachu.

Sprawdź sam, jak wygląda produkcja perfum w MAYbe Cosmetics i zamów własną linię zapachową z wysokiej jakości składników.

Jeśli zależy Ci na wysokogatunkowych perfumach zamkniętych w artystycznych flakonach i wyprodukowanych z użyciem wysokiej klasy składników, skorzystaj z oferty MAYbe Cosmetics. Produkcja perfum w naszej firmie to staranny proces przebiegający w sterylnych, zoptymalizowanych warunkach. Jego efektem jest wonny klejnot – unikalny zapach ujęty w dekoracyjnym szklanym flakonie, który zdobywa zmysły wielu klientów.

Sprawdź, na czym polega produkcja perfum w naszej firmie i stwórz z nami piękne i wysokogatunkowe perfumy, które zachwycą Twoich klientów i partnerów biznesowych.

MAYbe Cosmetics to prężnie działająca firma kosmetyczna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nasz kluczowy asortyment to perfumy, wody toaletowe i perfumowane.Produkujemy również kosmetyki pod marką własną klienta.

Biuro handlowe
MAYbe Cosmetics
ul. Karmelowa 11, 71-218 Bezrzecze

E-mail: biuro@maybecosmetics.com
Tel.: +48 660 740 180 oraz +48 696 542 690
NIP: 8520300072
REGON: 810540749

Obecnie realizujemy projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.15 Wsparcie kooperacji przedsiębiorstw. Tytuł projektu: „Promocja produktów firmy Maybe Cosmetics na rynkach międzynarodowych”. Wartość projektu: 194 369,00 PLN. Wysokość dofinansowania: 85 %

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na Polityce prywatności.